24.9 C
Néa Smýrni
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σώθηκε ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος γνώρισε την ήττα με 90-78 στο Ρέθυμνο για την 26η και τελευταία αγωνιστική της Α1 Μπάσκετ, αλλά εξασφάλισε παραμονή στην πρώτη κατηγορία, παίρνοντας το «δώρο» των Τρικάλων. Η (αδιάφορη βαθμολογικά) ομάδα του Φώτη Τακιανού επικράτησε 85-82 του Κοροίβου και η ομάδα της Αμαλιάδας υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία, συνοδεύοντας τη σημερινή της αντίπαλος στην Α2.

Έτσι, η επιστροφή των «κυανέρυθρων» στη μεγάλη κατηγορία δεν θα διαρκέσει μόνο μια σεζόν, αν και παραλίγο να συμβεί κάτι τέτοιο. Οι Νεοσμυρνιώτες περίμεναν είτε νίκη των Τρικάλων ή τριπλή ισοβαθμία για να σωθούν. Ωστόσο, ο ΓΣΛ έχασε με μεγάλη ευκολία από τον ΠΑΟΚ και η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή ηττήθηκε με σχετική άνεση στην Κρήτη. Οπότε, ήλπιζε μόνο στο «δώρο» από την Αμαλιάδα (όπου έγινε ματς-θρίλερ στο τέλος), καθώς η δική του αναμέτρηση είχε λήξει λίγα λεπτά πριν.

Το αγωνιστικό κομμάτι περνάει σε δεύτερη μοίρα για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, καθώς παρουσιάζοντας κακό πρόσωπο στο δεύτερο μέρος, έχασε με σχετική άνεση από την ομάδα του Νίκου Βετούλα, που δεν μπόρεσε να μπει στα play offs. Ο Μούντι με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ ο Γκούντγουιν με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν άξιος συμπαραστάτης του. Στην Αντίπερα όχθη, ο Κάμινγκς με 27 πόντους, ο Κράβιτς με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν κορυφαίοι για τους φιλοξενούμενους.

Οι «κυανέρυρθοι» παρουσίασαν καλό πρόσωπο μόνο στο πρώτο ημίχρονο και για την ακρίβεια μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 20-14. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις, ανέβασαν στροφές και πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 38-35. Με τη… φόρα που πήραν κατάφεραν να βάλουν γερές βάσεις για νίκη, κυριάρχησαν και κατάφεραν να κλείσουν την περίοδο στο +17 (69-52). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν είχε διάρκεια και ουσιαστικά δεν κατάφερε σε κάποιο σημείο να πλησιάσει στη μεγάλη ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 38-35, 69-52, 90-78

Ρέθυμνο (Βετούλας): ΝτεΣιλντς 18 (4), Χίκι 9 (2 τρίποτνα, 8 ασίστ), Ντάνιελς 12 (1), Γκούντγουιν 13 (10 ριμπάουντ), Κώττας, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (3), Στεφανίδης 3, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Λι, Γιαννόπουλος 5 (1).

Πανιώνιος (Αλεξανδρής): Μπρέιζελτον 5 (7 ασίστ), Κάμινγκς 27 (1), Δίπλαρος, Σακελλαρίου 1, Κράβιτς 20 (10 ριμπάουντ), Νταλό 14 (2 τρίποντα, 7 ριμπαόυντ, 5 ασίστ), Καρακεχαγιάς, Καμπερίδης3 (1), Κουακουμένσα 2, Τσούπκοβιτς, Σαρικόπουλος 6, Ραλλάτος.