17.2 C
Néa Smýrni
Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΜΕ ΤΟ ΔΕΞΙ Ο ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ…ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΠΑΣΚΕΤ!

Με το δεξί μπήκε στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 μπάσκετ ο Πανιώνιος, καθώς επικράτησε στη Δράμα του ΚΑΟΔ με 64-62.

Από νωρίς έδειξε τις διαθέσεις του ο Πανιώνιος καθώς ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μάλιστα έφτασε και σε νταμπλ σκορ με το 8-16 στο 7ολεπτό. Στη συνέχεια, του πρώτου δεκαλέπτου, ο ΚΑΟΔ έριξε τη διαφορά στο τρίποντο όμως οι «κυανέρυθροι» εξακολούθησαν να έχουν τα ηνία, κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 18-23.

Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό του αγώνα άλλαξε αφού οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο και το προβάδισμα μέχρι και το15’, όταν ο ΚΑΟΔ ανεβάζοντας «στροφές» πέρασε μπροστά με το 28-26. Στη συνέχεια, οι Δραμινοί έφτασαν και στο +5 ενώ στο ημίχρονο προηγήθηκαν με 37-35.
Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο Πανιώνιος είχε και πάλι τον πρώτο λόγο και με τον Γκιμπς να είναι σε καλή μέρα διατήρησε μια διαφορά ασφαλείας ως τη λήξη του τριαντάλεπτου όταν ο ΚΑΟΔ με ηγέτη τον Θοδωρή Ζάρα έτρεξε ένα σερί 9-0 και κατάφερε να μειώσει στον πόντο με το 52-53 και το θρίλερ να συνεχιστεί στην τελευταία περίοδο.
Το σκηνικό του παιχνιδιού δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου και πάλι οι δύο ομάδες άλλαζαν συνεχώς τη «σκυτάλη» στο σκορ και καμία από τις δύο δεν μπορούσε να ξεφύγει. Ενδεικτικά το σκορ ήταν για τον Πανιώνιο στο 58-59 στο 38ο λεπτό, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι «κυανέρυθροι» τρέχοντας ένα σερί 4-0 πήγαν στο 58-63. Ο ΚΑΟΔ το πάλεψε, μειώνοντας στον πόντο όμως ο Πανιώνιος ήταν αυτός που χαμογέλασε αφού με το 64-62 στη Δράμα ξεκίνησε τη φετινή Α1 με «διπλό».

Πρώτος σκόρερ για τους κυανέρυθρους αναδείχθηκε ο Παππάς με 14 πόντους, με τον  Γκιμπς να ακολουθεί με 11.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-35, 52-53, 62-64

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Σλαφτσάκης, Ακεψιμαϊδης, Καλαϊτζίδης, Μπένας, Μίσελ 7, Κάρτερ 6, Κακαρούδης 11, Ντάλε 1, Ζάρας 17, Ιωάννου 2, Πάλμερ 13, Νιλ 5.

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Πέιν 9, Αθηναίου 5, Μπατής 6, Μίλμπουρν, Γκιμπς 11, Αθανασούλας, Γιάνκοβιτς 4, Καββαδάς 2, Παππάς 14, Ντραγκίσεβιτς 3, Μπούκερ 6, Μπόγρης 4.
Πηγή: Πανιώνια Νέα