Ο Πανιώνιος είχε περισσότερες λύσεις από τη Νίκη Λευκάδας και πήρε τη νίκη με 63-50 στον β’ ημιτελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Πανιωνίου πανηγύρισε την πρόκριση της στον Τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος! Η “Κυανέρυθρες ξεπέρασαν το κακό τους ξεκίνημα, ανέτρεψαν γρήγορα τα δεδομένα κόντρα στη Νίκη Λευκάδας και πήραν μία δίκαιη πρόκριση με κορυφαίες τις Πίτερσεν (15 πόντοι) Χίλι (14 πόντοι και 13 ριμπάουντ) και Θεοδωρομανωλάκη (8 πόντοι, όλοι στην τέταρτη περίοδο).

Στον Τελικό ο Πανιώνιος θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε με 85-56 στον α’ ημιτελικό του Final Four.

Το ματς

Η Νίκη Λευκάδας μπήκε καλύτερα στο παρκέ και με τη Χαιριστανίδου να σημειώνει 6 μαζεμένους πόντους ξέφυγε με 9-2. Κάπου εκεί όμως η 26χρονη φόργουορντ χρεώθηκε με 2 φάουλ και αποσύρθηκε από το παρκέ. Παρόλα αυτά, η Νίκη διατήρησε ένα προβάδισμα, ξεφεύγοντας με 17-11.

Κάπου εκεί όμως ήρθε η αντίδραση του Πανιωνίου, που έσφιξε την άμυνά του, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 14-0 να περάσει μπροστά με 17-25 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, αλλά και 24-33 λίγο αργότερα χάρη σε συνεχόμενα καλάθια της Πίτερσεν. Με την Τελίδου ωστόσο να δίνει λύσεις, η Νίκη Λευκάδας μείωσε σε 28-33 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η Νίκη Λευκάδας συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει στο πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας σε 36-37. Το παιχνίδι ήταν πλέον ντέρμπι, με τον Πανιώνιο να καταφέρνει πάντως να κλείσει την τρίτη περίοδο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (41-42).

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο Πανιώνιος ανέβασε εκ νέου την διαφορά στους 6 πόντους (43-49 και 45-51) χάρη σε καλάθια της Θεοδωρομανωλακη. Η Νίκη Λευκάδας όμως μείωσε στην επόμενη φάση σε 47-51 με καλάθι της Στάρα. Αυτή όμως ήταν και η τελευταία φορά που φάνηκε απειλητική στο παιχνίδι, αφού ο Πανιώνιος απάντησε με ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με 47-61, “καθαρίζοντας” το παιχνίδι, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στον Τελικό της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 17-15. 28-33. 41-42, 50-63

ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ: Χρειστανίδου 8, Τελίδου 11 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 9, Αρώνη, Γούναρη 9(2), Ψυχογιού 3 (1), Κέιντι 4, Παπαδοπούλου, Στάρα 6

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Πίτερσεν 15 (1), Τσίκα, Χίλι 14 (13 ρ.), Τσιάδη 2, Μπότσαρη 8, Σταμπούρλου 4, Θεοδωρομανωλάκη 8, Στεφανίδου 5 (1), Πατεράκη, Γρηγορίου 2, Τζόουνς 5 (15 ρ.)